Shannon 2007 (Curragower) Results

 

 

Thanks to Sean Cahill and his team of helpers who provided starters, finishers and rescuers.

 

Sprint (13th Jan)

 

 

Men's WWR K1 Division 1

 

Run 1

Run 2

 

 

 

Position

Competitor's name

Club

Elapsed time

Elapsed time

Wavehopper

Combined time

Corrected time

1

Jim Morrissey

Dollymount

00:58

00:56

N

01:54

01:54

2

John Ringwood

WWKC

00:58

00:58

N

01:56

01:56

3

Mark Williams

Wales

00:59

00:59

N

01:58

01:58

4

Liam McCarthy

SLCC

01:01

00:59

N

02:00

02:00

5

Sean Cahill

Ennis

00:59

01:03

N

02:02

02:02

6

Eunan Malone

WWKC

01:02

01:02

N

02:04

02:04

7

Jason Fitzpatrick

WWKC

01:04

01:08

N

02:12

02:12

8

Willie Irwin

WWKC

01:13

01:01

N

02:14

02:14

9

Alan Dooley

ULKC

01:17

01:16

Y

02:33

02:22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Men's WWR K1 Division 2

 

Run 1

Run 2

 

 

 

Position

Competitor's name

Club

Elapsed time

Elapsed time

Wavehopper

Combined time

Corrected time

1

Gareth Farrow

Wales

01:03

01:02

N

02:05

02:05

2

Cillian Duggan

UCC

01:07

01:08

Gola

02:15

02:06

3

Callum Stone

Wales

01:13

01:10

N

02:23

02:23

4

Lorcan Feely

SLCC

01:26

01:07

Y

02:34

02:23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Women's WWR K1

 

Run 1

Run 2

 

 

 

Position

Competitor's name

Club

Elapsed time

Elapsed time

Wavehopper

Combined time

Corrected time

1

Gilly Mara

Loughborough

01:03

01:02

N

02:05

02:05

2

Dee Patterson

BCU

01:03

01:07

N

02:10

02:10

3

Kat Burbeck

Loughborough

01:09

01:06

N

02:15

02:15

4

Yvonne Glynn

WWKC

01:25

01:21

Y

02:46

02:34

5

Sarah Urquhart

WWKC

01:56

01:24

Y

03:20

03:06

6

Liz Shouldice

ULKC

01:12

-

N

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Men's C1

 

Run 1

Run 2

 

 

 

Position

Competitor's name

Club

Elapsed time

Elapsed time

Wavehopper

Combined time

Corrected time

1

Tadhg McIntyre

CPCC

01:04

01:02

N

02:06

02:06

2

Keith McGuirk

WWKC

01:04

01:06

N

02:10

02:10

3

Martin McCarthy

WWKC

01:23

01:29

N

02:52

02:52

 

 

 

Classic (14th Jan.)

 

 

Men's WWR K1 Division 1

 

 

 

 

Position

Competitor's name

Club

Wavehopper

Elapsed time

Corrected time

1

Jim Morrissey

Dollymount

N

15:35

15:35

2

John Ringwood

WWKC

N

16:02

16:02

3

Liam McCarthy

SLCC

N

16:41

16:41

4

Sean Cahill

Ennis

N

16:42

16:42

5

Jason Fitzpatrick

WWKC

N

17:14

17:14

6

Willie Irwin

WWKC

N

17:33

17:33

7

Alan Dooley

ULKC

Y

21:35

20:04

8

Mark Williams

Wales

N

22:56

22:56

 

 

 

 

 

 

 

Men's WWR K1 Division 2

 

 

 

 

Position

Competitor's name

Club

Wavehopper

Combined time

Corrected time

1

Gareth Farrow

Wales

N

17:44

17:44

2

Cillian Duggan

UCC

Gola

19:28

18:06

3

Lorcan Feely

SLCC

Y

19:55

18:31

4

Callum Stone

Wales

N

19:58

19:58

 

 

 

 

 

 

 

Women's WWR K1

 

 

 

 

Position

Competitor's name

Club

Wavehopper

Combined time

Corrected time

1

Gilly Mara

Loughborough

N

16:52

16:52

2

Dee Patterson

BCU

N

17:01

17:01

3

Kat Burbeck

Loughborough

N

18:17

18:17

4

Sarah Urquhart

WWKC

Y

21:14

19:44

5

Liz Shouldice

ULKC

N

20:37

20:37

6

Yvonne Glynn

WWKC

Y

22:21

20:47

 

 

 

 

 

 

 

Men's C1

 

 

 

 

Position

Competitor's name

Club

Wavehopper

Combined time

Corrected time

1

Keith McGuirk

WWKC

N

18:14

18:14